معرفـی انواع کتاب و مجله مرتبط با نجوم و اخترشناسي


معرفـی انواع کتاب و مجله مرتبط با نجوم و اخترشناسيسلام خدمت تمام دوستان
در این تاپیک به معرفی و بحث در مورد کتاب ها و مجلاتی در مورد فیزیک و نجوم پرداخته می شود.هر نوع کتابی که دم دست دارید(اعم از داستانی،تخیلی،علمی و......)رو با ذکر توضیحاتی در مورد اون و همچنین نام نویسنده و مترجم و .....رو اینجا معرفی کنید.
ممنون و موفق باشید
بیگانه ها ( فرازمینی ها ) - UFOs ؛ زیست فرازمینی

1:

کتاب سیارات و اقمار


نویسنده: ویلیام جی.


نخستین شب جهانی نجوم خیابانی
کافمن
مترجم: علی درویش


اگر می خواهید راز پیدایش منظومه شمسی،سیارات اون،اقمار سیارات،سیارک ها،کمربندهای سیارکی و......را بدانید،و همینطور چگونگی تکامل این اجسام و چگونگی پیدایش حیات در زمین،گردش ماه به دور زمین را بفهمید به این کتاب سری بزنید.

با مطالعه این کتاب دید جدیدی نسبت به منظومه ی خود و به خصوص فیزیک سیارات پیدا خواهید کرد.


برنامه سفر استفان هاوكينگ به ايران


چطور میتونم تصاویر این سیاره رو پیدا کنم ؟؟

2:

كتاب " صورتهاي فلكي و نشانه هاي نجومي "

نايشانسنده : دكتر " اريك اوبلاگر "
مترجم : " بهروز بيضايي "
سطح : ساده

اين كتاب اطلاعات مفيدي در مورد صورتهاي فلكي ، موقعيت اونها در آسمان ، چگونگي نام گذاري اونها و افسانه هاي مربوط به اونان ، وضعيت آسمان در فصل هاي مختلف ، توضيحات كاملي در مورد دايره البروج و مطالبي از اين دست را به همراه دارد .
اگر شما كسي هستيد كه تازه با نجوم آشنا شده و مي خواهيد با اون بيشتر آشنا شايشاند ، اين كتاب به شما كمك تا نجوم را با زبان ساده بفهميد و براي سطوح پيشرفته آماده شايشاند .

.


در خواست حل المسا ئل کتابهای اشد فیزیک


Problems in general physics with solution manuals

3:

نجوم کروی

نویسنده: مرمام .


فهرست و مرجع مقالات PDF انجمن فیزیـک، نجوم و اخترشناسی
اسمارت
ترجمه: دکتر داوود احمدزاده جسوراین کتاب بر پايه درسهایی تدوین شده که هر سال در دانشگاه کمبریج و همراه با یک دوره آموزش نجوم عملی در رصدخانه تدریس می‌شوند.


سفر در زمان از بعد پنجم
این کتاب به قصد پر کردن شکاف حاصل از پیشرفتهای جدید تهیه شده هست.

کتاب ، علاوه بر مسائل کلاسیک نجوم کروی ، حاوی مباحث پايه ی درباره موضوعات مهمی از قبیل مختصات خورشید نگاشتی ، حرکتهای خاصه ، تعیین مکان در دریا ، کاربرد عکسبرداری در اندازه گیریهای دقیق نجومی و مدار ستاره‌های دوتایی هست، مباحثی که عموما به اونها در کتابهایی از این دست کمتر پرداخته شده هست.

برای ارائه هر چه کاملتر بعضی از موضوعات ، از مرزهای سنتی نجوم کروی فراتر رفته و در سراسر کتاب از ساده‌ترین ابزارهای ریاضی هستفاده شده هست و برای توضیح مطالب بیشتر به نمودارهای روشنگر موضوع توجه شده هست.

فصل اول به اثبات و کاربردهای عددی فرمولهای مثلثات کروی اختصاص یافته ، که پایه ریاضی فصلهای بعدی را فراهم می سازد.

در این کتاب توصیف کلی ابزارهای اخترشناسی به همراه راهکارهای مناسب و ساده‌ای که باعث جلوگیری از خطاهای عمده‌ای که باید در کارهای رصد واقعی منظور شوند، در جاهای مناسب ارائه شده هست.

در کارهای عددی از زیج سال 1931 هستفاده شده هست.

در مورد علائم معمولا از توصیه‌های اتحادیه بین المللی اخترشناسی پیروی کرده هست.

در آخر هر فصل مجموعه مسائلی آمده هست که اغلب اونها از مسائل امتحانی دانشگاه کمبریج و دانشگاه لندن و کالجهای کمبریج و با اجازه اونها انتخاب شده‌اند.

فهرست فصلها: مثلثات کروی ، کره سماوی ، شکست ، تلسکوپ دایره نصف النهاری ، حرکتهای سیارات ، وقت ، پدیده‌های سیاره‌ای و مختصات خورشید نگاشت ، ابیراهی ، اختلاف منظر ، حرکت تقدیمی و ناوش ، حرکتهای خاصه ستاره‌ها ، عکاسی نجومی ، تعیین مکان در دریا ، مدارهای ستاره‌های دوتایی ، اختفا و گرفتگی


دانشنامه رشد

4:

ماهنامه نجوم، شماره اسفند ماه 1385، ايشانژه نوروز 86 در 68 صفحه منتشر شد.


نقل سرايشانس علمي پايگاه خبري دانشجايشانان ايران(ايسنا)، در تازه ترين شماره نجوم - ماهنامه عمومي اخترشناسي ايران - مطالب متنوعي از داستان كشف دنباله دار مكنات از زبان كاشف اون و راهنماي رصد كسوف 28 اسفند، تا هارموني سياره‌يي و گزارشي از اتاق آسمان در موسسه خيريه محك آمده هست.

«دنباله داران، سرگشتگان منظومه شمسي » مقاله‌اي درباره ماهيت و ساختار دنباله‌دارها، اين كوههاي يخ سرگردان هست.


«بادهاي ستارگان خاموش» از يافته‌ جديد گروهي از اخترشناسان به رهبري دكتر آرش جنتي عطايي، اختر فيزيكدان ايراني مقيم پاريس، مي‌گايشاند: در اين مقاله با زندگي علمي او نيز آشنا مي‌شايشاند.

«يازدهمين گردهمايي پژوهشي نجوم» گزارشي از برگزاري اين گردهمايي سالانه انجمن نجوم ايران در دانشگاه بين المللي امام خميني (ره) قزايشانن هست.


«هارموني سياره‌يي» از ارتباطات عجيب و در عين حال دقيق و هماهنگ مدار سياره‌ها، مي‌گايشاند؛ پديده‌اي كه به دانشمندان امكان مي‌دهد پي ببرند كه آيا منظومه شمسي ما در عالم يگانه هست يا مشابهي براي اون در ميان ديگر منظومه‌هاي سياره‌اي هم يافت مي‌شود.

«داستان كشف ميهمان گيسو بلند زمستان 1385 » فرمود‌وگايشان اختصاصي همكار تحريريه نجوم - پوريا ناظمي - با رابرت مكنات، كاشف پرنورترين دنباله دار چهار دهه اخير (دنباله‌دار مكنات) هست.


«مكنات و پرنورترين دنباله دارهاي تاريخ معاصر» مقاله ديگري در جمع مقاله هاي دنباله دار شناسي اين شماره به قلم بابك امين تفرشي، سر دبير ماهنامه نجوم هست كه به مقايسه دنباله دار خيره كننده مكنات يا چندين دنباله دار زيبا و شفرمود انگيز قرن معاصر مي‌پردازد.

«كسوف 28 اسفند در ايران و جهان» راهنماي رصد خورشيدگرفتگي جزيي هست كه در آخرين روزهاي سال 85 علاقمندان را به رصد خود دعوت مي‌كند.«آسمان براي همه ما» راهنماي برگزاري هفته و روز نجوم در سال 1386 هست.

روز نجوم در سال آينده از سايشان انجمن نجوم ايران، 31 فروردين و هفته نجوم از 25 تا 31 فروردين 86 انتخاب شده هست.

«اتاق آسمان» گزارشي از ترايشانج نجوم در ميان كودكان مبتلاء به سرطان در موسسه خيريه محك هست.


گروهي از منجمان آماتور يك سال هست كه در اين موسسه برنامه‌هاي آموزشي را براي كودكان در اتاق آسمان آغاز كرده‌اند با اين شعار كه در «كنار همه زيباييهاي آسمان و دنياي پهناوري كه در اون زندگي مي‌كنيم ما و مشكلاتمان بسيار كوچك هستيم».

«زندگي با ساعت آفتابي» فرمود و گايشان نجوم با دني ساووا، طراح و سازنده فرانسايشان ساعتهاي آفتابي هست.

او مدير بخش اخترشناسي كاخ اكتشافات پاريس و پژوهشگر تاريخ نجوم هست كه چند ساعت آفتابي را براي نصب در برخي نقاط شهرستان تهران با همكاري كارشناسان ايراني طراحي مي‌كند.«تقايشانمهاي آسمان» در بخش نقد كتاب نجوم، بررسي تطبيقي پنج تقايشانم نجومي سال 1385 منتشر شده در ايران هست.

عكس رايشان جلد اين شماره تخت جمشيد و درخشش مهتاب از ميان داروازه ملل، از آثار اشين ذكريان، جلوه‌هاي آسمان سال نو را نايشاند مي‌دهد.

در بخشهاي ثابت اين ماهنامه نيز همچون هميشه تازه ترين اخبار، آسمان در اين ماه و صفحه شما (جواب به پرسشهاي خوانندگان و طرح گزارشهاي اونها از رصد آسمان) منتشر شده هست.

به نقل ايسنا، ماهنامه نجوم از مهر سال 1370 براي علقامندان به اخترشناسي و فضا و با هدف ارتقاي سطح دانش عمومي ايرانيان و ترايشانج زيبايي‌هاي آسمان شب منتشر مي‌شود.

براي اطلاعات بيشتر درباره اين نشريه و دسترسي به خلاصه مقاله‌هاي هر شماره مي‌توانيد به نشاني
[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مراجعه كنيد.

parssky.com


5:


سلام بچه ها
راستش داشتم یه مقاله راجب به میدان مغناطیسی زمین می نوشتم دیدم نیاز به بعضی اطلاعات نجومی دارم
می خواستم اگه میشه کتاب یا کتابهایی راجب نجوم پایه (البته منظورم ابتدایی نیستش منظورم اطلاعات پایه ای نجومه .

کتاب های بالارو هم دیدم)

بهم معرفی کنین.البته لطفا کتابی باشه که بتونم پیدا کنم
ممنون میشم

6:

سلام

کتاب ستاره شناس اماتور نوین(راهنمای علاقه مندان به دنیای ستاره شناسی)

نویسنده:پاتریک مور

ترجمه:دکتر تقی عدالتی و زهره اشرفی

این کتاب در مورد تلسکوپ رصد خانه های معروف و اصول اپتیکی و محاسبات نجومی و.......

صحبت شده هست

تقریبا کتابی در سطح بالا با نوشته ای روان که به تمام جوانب موضوع پرداخته می شود.

ابتدا در مورد تلسکوپ و چگونگی خرید ان و یا حتی درست کردن ایینه تلسکوپ مطالبی جالب خواهید دید

بعد در مورد نحو خرید تلسکوپ تجاری و لوازم جانبی ان چیز هایی خواهد فرمود.در ادامه از رصد خانه ها و تلسکوپ

های ان صحبت می کند و در فصلی جدا گانه در مورد محاسبات نجومی و معادلات نجوم کروی هم سخنی به میان اورده هست

هم مطالب جالبی دارد.

اگر از سال چاپ ان (79) بگذریم کتاب جامعی هست که مطالب مفیدی دارد و به درد اماتورها تا حتی دانشگاهیان هم

می خورد.تا یادم نرفته جزو انتشارات هستان قدس رضوی هم هست

7:

سیاره ما زمین


نویسنده: آ.

و.

بیالکو A.

V.

Byalko
مترجم: لطیف کاوشگر

سال نشر: چاپ اول 1372- از انتشارات انجمن فیزیک ایران

در فصل 1 به مسیر زمین در فضا و وقت ، مباحث: کره سماوی - پدیده مهبانگ - حرکت زمین و سیارات دیگر دور خورشید آورده شده.

در فصل 2 به چرخش کروی اجرام آسمانی ، مباحث: سینماتیک چرخش زمین - فیزیک کاهشماری - چرخشهای سیارات - شکل اجرام آسمانی - حرکت ماه و زمین و حرارت درون سیارات می‌پردازد.

در فصل 3 به انرژی (خورشید به عنوان چشمه انرژی) ؛ مباحث: فیزیک خورشید - درون خورشید - انرژی واکنشهای هسته‌ای - بررسی امکان انفجار خورشید - جو خورشید و در فصل 4 به جو و اقیانوس - ترکیب جو - تعادل گرمایی سیارات و جو اونها - بادهای زمین - اقیانوسهای جهان و جریان اونها پرداخته هست.

در فصل 5 به آب و هوای زمین؛ ابرها - وضعیت هوا - اقلیم - علل تغییر آب و هوا - آب و هوا و تمدن و ...

پرداخته شده هست.


دانشنامه رشد

8:

همانطور که از نام کتاب پیداست،کتاب به تعریف مبانی و معانی اصطلاحات نجومی می پردازد.

البته نه در سطحی پیشرفته ، بلکه زبان کتاب بسیار آسان و روان هست.همچنین کتاب ازعکسهای زیاد بسیاری برخورداراست.تمامی پایه های نجوم از اختر فیزیک گرفته تا نجوم رصدی در این کتاب به صورت خلاصه گنجانده شده.

بعضی از سرفصل های کتاب عبارتند از: کیهان،خلاصه ی تاریخ نجوم ، منشا نجوم مدرن ، اپتیک و نور، ماموریتهای فضایی ،منشا منظومه شمسی، سیارات منظومه شمسی ،کمربند کویی پر ، دنباله دارها ، سیارکها ، حیات فرا زمینی، خورشید ، ستارگان ، سیاه چاله ها ، خوشه های ستاره ای ، تولد تا میان سالی ستارگان ، ابر نو اخترها ، تپ اخترها ، ستارهای نوترونی اختروشها ، آینده و گذشته ی جهان.

نام کتاب
Astronomy : from earth to the universe
نویسنده :
Pasachoff
ویرایش
ششم
ISBN:
0-030-39548-8
ناشر
THOMSON (brooks/cole
[/CENTER]

telescope.ir

9:

ماهنامه فناوري نانو

معرفي

مجله فناوري نانو در ابتدا تحت عنوان خبرنامه تحولات نانوتكنولوژي از سايشان كميته مطالعات سياست نانوتكنولوژي دفتر همكاري‌هاي فناوري با هدف آشنايي محققان، پژوهشگران و مديران كشور با آخرين تحولات علمي انجام گرفته در عرصه فناوري نانو و تبيين برنامه‌ها و سياست‌هاي كشورهاي پيشرو در اين زمينه شروع به فعاليت نمود.


تا دي ماه 1380، هفت شماره از مجله به صورت ناپيوسته انتشار يافت و سپس انتشار اون تا بهمن ماه 1384 در قالب دوهفته نامه ادامه يافت و هر سال 23 شماره از اون در اختيار علاقمندان برنامه مي‌گرفت (مجله در نيمه اول فروردين ماه منتشر نمي‌شد).

از بهمن ماه 84 به بعد، دوره انتشار مجله به يک ماه تغيير يافته و اکنون در قالب ماهنامه فناوري نانو انتشار مي‌يابد.پ

مطالب
در ابتدا عمده مطالب مجله شامل اخبار علمي و روند سرمايه گذاري جهاني در فناوري نانو بود، اما با ورود جمهوري اسلامي ايران به جمع دارندگان برنامه ملي براي کسب ثروت از اين فناوري، کمک به هدايت مسير حرکت کشور در اين زمينه در سرلوحه وظايف مجله برنامه گرفت.

همينطور با گسترش فعايت فناوري نانو در كشور، اخبار و مباحث داخلي نيز بخشي از فضاي مجله را به خود اختصاص داده هست.

اکنون مطالب مجله به طور کلي شامل چهار بخش اصلي زير هست:
اخبار داخلي؛ شامل آخرين پيشرفت‌ها و رايشاندادهاي فناوري نانو در كشور
مقالات؛ شامل مقالات علمي، تحليلي و مروري
اخبار علمي؛ شامل آخرين تحولات و دستاوردهاي پژوهشگران فناوري نانو در جهان
معرفي؛ شامل كتب، نشريات،‌ اختراعات، مجلات و ...

مخاطبان
باتوجه به نوع مطالب ماهنامه، مخاطبان اون به چند دسته كلي تقسيم مي‌شوند:
هستادان دانشگاه؛ به منظور آگاهي از روند جهاني تحقيقات و هدايت دانشجايشانان
دانشجايشانان و پژوهشگران؛ به منظور دستيابي به آخرين دستاوردهاي علمي
برنامه‌ريزان دولتي؛ به منظور اطلاع از چگونگي برخورد ساير کشورها با عرصه هاي مختلف فناوري نانو
مديران صنايع؛ به منظور هستفاده از تجارب شرکتهاي مختلف در بهره گيري موثر از فناوري نانو

10:

انتشار جدیدترین شماره های مجلات نجومی جهان
شماره های جدید دو مجله Sky and Telescope و Astronomy منتشر شدند.
اسکای اند تلسکوپ : جدیدترین شماره مجله اسکای اند تلسکوپ برای ماه جولای به چاپ رسید.

در این شماره مجله، مقاله اصلی خود را درباره شدت گرفتن بادهای خورشیدی و بررسی چرخه های دقیق اونان برنامه داده هست.

پر مخاطب ترین بخش های مجله در این شماره عبارتند از :


فرازی از مطلب
نویسنده
بخش

پلوتو همیشه در ذهن من هست...
ریچارد تریش فینبرگ سرمقاله

فوران آتشفشان قدیمی بر روی مریخ و ...


گروه ویراستاران تفسیر اخبار

خورشید ما ستاره ای فعال هست...
رنی جیمز مقاله اصلی( طوفان رو به جلو )

معرفی صور فلکی برگزیده ماه
فرد شاف و گری سرنیک
آسمان نیمکره شمالی و جنوبی

بررسی وضعیت اجرام در این ماه
فرد شاف
ماه و خورشید و سیارات

معرفی زیباترین اجرام غیر ستاره ای
سو فرنچ
شفرمودی های اعماق آسمان

کوتوله های سفید
دیوید هستیونسن
مقاله های فرعی( انفجاری بزرگتر )از دیگر بخش هائی که همواره مورد توجه علاقمندان بوده هست می توان به تقویم نجومی، بازارچه نجومی، سیاحت در ماه یکتا قمر زمین، جدیدترین ستاره های دنباله دار ماه، نقد کتاب، جواب به نامه ها، آلبوم تصاویر رسیده و...

اشاره کرد.

اگر علاقمند به دنبال کردن خبرها و مقالات روز نجومی مطالعه این شماره را از دست ندهید.
آسترونومی : جدیدترین شماره این مجله با چاپ کردن تصویر تخیلی منظره خورشید از روی زمینی که چند میلیارد سال دیگر قابل سکونت نخواهد بود به جذابیت بیشتر مجله پرداخته هست.

مقاله اصلی در این مجله به آینده منظومه شمسی و اینکه در اون وقت چه اتفاقاتی برای سیارات رخ می دهد پرداخته هست.

از جالب ترین بخش هائی که طرفداران زیادی دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد :


بخش
موضوع

این ماه در نجوم
رازهای منظومه شمسی تاریک

اخبار
بررسی جهان 8 میلیارد سال پیش و...

آسمان در این ماه
مشاهده آتش بازی سیارات در شبهای تابستانی

سوالات نجومی
فاصله ماه و سفر در وقت و...

جهان عجیب
چه وقتی اکثر امت به آسمان نگاه می نمايند ؟..


منبع Astronomy a Sky and Telescope

11:

جهان در پوست گردو«دنباله ی کتاب تاریخچه وقت»

نویسنده:استیون هاوکینگ
مترجم:مهندس محمدرضا مطلوب
ناشر:انتشارات حریر با همکاری شرکت سهامی انتشار
چاپ سوم:1384
قیمت:شمیز:2950 و زرکوب:3650


فهرست:

بخش یکم:تاریخچه نسبیت
چگونه اینشتین دو نظریه پايه ی سده بیستم را بنیان نهاد.
نسبیت عام و نظریه کوانتوم

بخش دوم:ریخت و شکل وقت
نظریه نسبیت عام آینشتین به وقت ریخت می بخشد.
چگونه می توان اون را با نظریه کوانتومی آشتی داد.

بخش سوم:جهان در پوست گردو
جهان تاریخهای چندگانه دارد که هر یک با گردوی کوچکی مشخص می شود.

بخش چهارم:پیش بینی آینده
چگونه گم شدن اطلاعات در سیاهچاله ها می تواند توانایی ما را در پیش بینی آینده کاهش دهد.

بخش پنجم:نگاهداری و حفاظت از گذشته
آیا سفر کردن در وقت شدنی هست؟
آیا تمدنی پیشرفته می تواند به گذشته برگردد و اون را تغییر دهد؟

بخش ششم:آینده ما؟پیشتازان فضا یا نه؟
چگونه زندگی زیستی با الکترونیکی با سرعتی فزاینده پیچیده تر می شود.

بخش هفتم:جهان نوین پوسته ای
آیا ما روی یک پوسته زندگی می کنیم یا هولوگرام هایی بیش نیستیم؟

پیوستها
گزارشی از تازه ترین نظریات هستیون هاوکینگ در همایش جی ار 17
فرمودگوی تلویزیونی لاری کینگ با هاوکینگ.

در آمدی بر کتاب «جهان در پوست گردو» :

هستیون هاوکینگ یکی از پر نفوذترین اندیشمندان وقت ماست.اینک در کتابی تازه و پر از تصویر و نمودار٬هاوکینگ به مهمترین رویدادهایی که پس از کتاب «تاریخچه وقت» رخ داده هست٬می پردازد.او ما را به پیشروترین بخشهای فیزیک نظری می برد٬جایی که واقعیت اغلب از تخیل شفرمود آورتر هست٬و به زبانی ساده اصولی را مه بر جهان فرمان می راند بازگو می کند.پرفسور هاوکینگ همانند بسیاری از دانشمندان دیگر در جامعه ی علمی بین المللی ٬در طلب جام جم دانش٬یعنی نظریه ی فریبای همه چیز که در دل کیهان نهان هست٬می باشد.در کتاب«جهان در پوست گردو»او راهنمای ماست در سفری اکتشافی برای گشودن رازهای جهان٬از ابر گرانش تا ابر تقارن٬از نظریه ی کوانتومی تا نظریه ی ام٬از هالوگرافی تا دوگانگی.
در این پرهیجان ترین ماجراجویی ذهنی٬او در پی به هم آمیختن نظریه ی نسبیت عام آینشتین و اندیشه تاریخهای چندگانه ریچارد فینمن و فراهم آوردن نظریه ایست یکپارچه که هر اونچه را در جهان روی می دهد٬توصیف کند.او ما را به مرزهای بکر و دست نخورده ی دانش می برد٬شاید در اونجا نظریه ی ابر ریسمانی و p-branes٬فرجامین کلید گشودن این چیستان و معما باشد.


12:

نویسنده: پاول هاج
مترجم: توفیق حیدرزاده
بخش اول به پیدایش ، فاصله ستارگان ، در خشندگیهای ستاره‌ای و حرکتهای ستاره ای پرداخته شده هست.

در بخش دوم و سوم اجزای لازم برای شکل گیری ستارگان (گاز میان ستاره‌ای - غبار میان ستاره‌ای) و چگونگی شکل گیری ستارگان (چرخش ، رمبش ، انبساط ، انقباض) رشته اصلی و ...

.
در بخش چهارم به منشأ انرژی ستارگان ، انرژی هسته‌ای ، دما و شعاع و جرم ستارگان و همچنین ساختار وجود ستارگان پرداخته هست.

در فصل پنجم به ستارگان متغیر ، ستارگان قیفاووس و سایر ستارگان متغیر و در فصل ششم به غولهای سرخ ، ستارگان پیر و جوان ، تکامل ، تحول و تولد ستارگان و غولها ، رده بندی درخشندگی و در فصل 7 به رمبش و تبهگنی ، غولهای سرخ و سحابی سیاره‌ای و انفجارات نواختران پرداخته شده.
فصل 10 مربوط به سیاهچاله‌ها (نظریات نسبیبت ، ماهیت سیاهچاله‌ها و ...، فصل 11و 12و 13به جهان کهکشانها (انواعشان و خوشه بندی در کهکشانها و کهکشان راه شیری ، کهکشانهای
سال نشر: چاپ اول 1368- انتشارات ساوقت جغرافیایی و کارتوگرافی کیهانشناسی
منبع:دانشنامه ی رشد

13:

نویسنده: دکتر محمد الیاسIlyas, Mohammad

مترجم: دکتر تقی عدالتی

در بخش اول به پايه وقتهای اسلامی و مروری بر پیدایش اصول اخترشناسی در اسلام و نقش وقتهای اسلامی در پیشرفت ستاره شناسی پرداخته شده هست.

همچنین به وقت ، تقسیم روز و ساعتهای وقتی اولیه و اندازه گیری وقت و نیز جداول قبله ، اوقات اسلامی در اصطلاح مذهبی و نجومی ، مبنای محاسبات وقتهای اسلامی پرداخته شده.
در قسمت دیگر به فیزیک نوری و جوی در ارتباط با وقتهای اسلامی ، جو زمین ، تأثیر جو زمین بر طلوع و غروب خورشید ، تأثیر ارتفاع بر پدیده‌های نجومی ، متغیرهای اختر فیزیک و برخی از وقتهای اسلامی ، مسائل نجومی که به ملاحظات مذهبی هم نیاز دارند، مطرح شده هست.

در بخش سوم اطلس جهانی وقتهای اسلامی و آموزشهایی در مورد کاربرد اطلاعات فنی ارائه شده هست.

سال نشر: 1377- انتشارات: هستان قدس رضوی

14:

186 پرسش و جواب نجومیکتاب "186 پرسش و جواب نجومی" ترجمه‌ی یکی از منابعی هست که سعی دارد به صورت موجز به سوالات پايه ی نجومی جواب دهد.

کتاب به زبان ساده و با هدف مطالعه‌ی عموم نگاشته شده هست.

در ترجمه‌ی اون نیز سعی شده که مطالب به همان صورت ساده و غیر فنی ارایه شوند.

برای لغات و مفاهیم نجومی معادل‌های فارسی انتخاب شده و با واژه‌نامه‌ای در انتهای کتاب، سعی شده هست خواننده‌ی علاقه‌مند با معادل‌های فارسی و انگلیسی انتخاب شده، آشنا شوند.


این کتاب یکی از محبوب‌ترین منابع ابتدایی علاقه‌مندان به آسمان برای آسنایی با مفاهیم نجومی هست.


5


telescope.ir

15:

بهترين كتاب براي آموزش نجوم (مخصوصا مبتدي ها) :

نجوم به زبان ساده

نايشانسنده : مايردگاني
مترجم : محمد رضا خواجه پور

بهترين مجله نجومي براي آگاهي از دنياي نجوم، اكتشافات و...

:

ماهنامه نجوم

16:

کتاب فراگیری فعال نجوم

در این کتاب سعی شده هست که روشهای مختلف آموزش نجوم برای مدرسان توضیح داده شود.
عنوان: کتاب فراگیری فعال نجوم
نویسنده: مایکل زیلیگ
مترجم : فرهاد زکاوت
ویراستار بابک امین تفرشی
ناشر : کارنو
شماره شابک: 7_07_5865_964
قیمت: 1400 تومان
موضوع و محتوا: علوم خاص.

در این کتاب سعی شده هست که روشهای مختلف آموزش نجوم برای مدرسان توضیح داده شود.

شیوه نگارش گزارش، تهیه مقاله، تشکیل گروه های نجومی، شرح وظایف هر یک از اعضای گروه، در این کتاب آمده هست.

با توجه به اهمیت تهیه نقل برای همه منجمان تازه کار، سعی شده هست با نمونه هایی از رصد سنگهای آسمانی روش تحقیق و غیره برای خوانندگان توصیف شود.

17:

کتابه آشنایی با مکانیک
ماله کلپنر و کلنکو ه "اصولا به کتاب میگن کلپنر برین انقلاب همه دارن "
یه کتابه عالی از هر نظر برایه دانشگاهی ها و کسایی که به مکانیک و نجوم با هم علاقه دارن
یکی از کتابای منبع دوره ی المپیاد فیزیکم بوده یعنی هست
ماله نشر مرکز دانشگاهیه
قیمتشم 4500 "البته فکر کنم "
اصلا به زیر شوم دبیرستان توصیه نمی کنم

18:

مقدمه ای بر عکاسی دیجیتال نجومی

این کتاب در 448 صفحه و از انتشارات Willmann-Bell در سال 2006 هست که توسط رابرت ریوز نوشته شده هست.

در این کتاب با نحوه عکاسی با دوربین های دیجیتال حتی دوربین های غیر SLR آشنا می شویم .
اگر یک دوربین دیجیتال،یک تلسکوپ و یک کامپیوتر دارید با خرید یک آداپتور دوربین و یک پردازنده ی تصویر – که البته به صورت رایگان هم قابل دریافت هست – پس می توان فرمود به دنیای عکاسان نجومی دیجیتال خوش آمدید.

این کتاب در 14 فصل تنظیم شده هست که بخش های ابتدائی به معرفی و آشنایی با دوربین های دیجیتال و تفاوت عکاسی دیجیتال با اونالوگ می پردازد و در اولین گام ها شما را با عکاسی از ماه و هستفاده از دوربین های Webcam برای عکاسی از سیارات آشنا می سازدو در گام های بعدی نیز مطالبی را راجع به نحوه انتخاب دوربین و مزایا و معایب مدل های گوناگون دوربین های دیجیتال موجود در بازار ، نحوه نگهداری و مراقبت از دوربین ها ، تکنیک ها و متد های مختلف عکاسی با تلسکوپ ، نحوه انتخاب لنز مناسب ،لوازم جانبی و ***** های مورد نیاز برای عکاسی نجومی ، قطبی کردن دقیق تلسکوپ ،مشکلات عکاسی دیجیتال و در نهایت پردازش تصاویر نجومی بیان می کند.همچنین در پایان کتاب به معرفی محصولات و شرکت های سازنده لوازم های جانبی و سایت های مختلف و مفید مورد نیاز در زمینه عکاسی دیجیتال می پردازد.درباره نویسنده :

رابرت ریوز در سال 1946 در سن اونتونیو به دنیا آمده هست و از سال 1960 به کار عکاسی می پردازد.

وی مقالات متعددی در مجلات معتبر نجومی دارد ضمن این که چندین کتاب از جمله کتاب تحسین بر انگیز "
Wide-Field Astrophotography" که درباره عکاسی اونالوگ هست که با تجربه نزدیک 50 سال عکاسی توسط وی منتشر شده هست.آخرین کتاب وی "Introduction to Webcam Astrophotography " در سال 2006 منتشر شد.


parssky.com


19:


20:

یه چند تا بخش از یه کتابه به زبان اصلی اگه کسی یه وقت خواست بگه کتاب نجوم زیاد دارم !

کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

21:

سلام !!!

یه کتاب واستون دارم که مطمئنم از خوندنش لذت می برید

این کتاب نوشته ی Mike Inglis و به انتشار springer ناشر برجسته ی آلمانی که کتاب معروف fundamental astronomy هم از همین انتشارات هست، می باشد

بیان این کتاب کاملا شیوا هست و زبانی روان دارد و در تمامی کتاب سعی شده با اشکال و مثال های ساده موضوع بع راحتی قابل درک شود !!! دوستانی که سری کتاب های شومز را خوانده اند نیز می توانند از این کتاب هستفاده نمایند زیرا مفهوم این کتاب می تواند مکلمل بخش هایی از کتاب نجوم این سری باشد

لینک : : :
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
فعلا .

.

.

22:80 out of 100 based on 60 user ratings 710 reviews