دستگاه استریولوژی ساخت محققان ایرانی


دستگاه استریولوژی ساخت محققان ایرانیدستگاه استریولوژی ساخت محققان ایرانی
10برابر شدن سرعت شمارش سلول‌ها با نخستین دستگاه استریولوژی ساخت محققان ایرانی

دستگاه تمام خودکار استریولوژی به همت دانشجویان کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای نخستین بار در کشور با نوآوری‌های ویژه‌ای ساخته شد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دکتر علی اصغر کریمی، مدیر پژوهشی کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام این خبر گفت: این دستگاه توسط دانشجویان فعال کمیته تحقیقات دانشجویی با نوآوری‌های ویژه‌ای نسبت به نمونه خارجی اختراع شده و در مرکز تحقیقات استریولوژی مورد استفاده و تایید برنامه گرفته است.

وی افزود: دستگاه استریولوژی ساخت محققان کشور با بهره‌مندی از فناوری هوش مصنوعی، توانایی شناسایی و شمارش اجزای بافت‌های مختلف را به صورت خودکار و بدون دخالت انسان دارد.

کریمی اظهار کرد: مخترع این دستگاه سهیل اشکانی اصفهانی از دانشجویان ورودی 86 رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است و این نکته دارای اهمیت است که تاکنون در کشور از این دستگاه استفاده نمی‌شده است.

وی تصریح کرد: پیش از این سلول‌ها توسط تکنسین مربوطه به صورت چشمی شمرده می‌شدند که دقت کافی نداشته و زمان زیادی هم صرف می‌شد، اما استفاده از این دستگاه زمان و دقت را بهبود می‌بخشد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از دستگاه تمام خودکار استریولوژی سرعت شمارش سلول‌ها را 10 برابر می‌کند، گفت: شمارش سلول‌ها در موارد مختلفی از جمله آزمایش‌های روتین خون و مغز استخوان برای تشخیص بیماری‌ها مورد نیاز است.

کریمی تصریح کرد: این دستگاه برای تمام بافتها قابل استفاده است و به صورت تخصصی کار می‌کند، زیرا از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و می‌توان به آن آموزش داد که چه نوع سلول‌هایی را در بافتهای مختلف شناسایی و شمارش کند.

وی گفت: با استفاده از این دستگاه ارائه جواب آزمایش‌های مختلف در زمان کوتاه‌تر و با دقت بیشتری امکان پذیر می‌شود که زمینه تشخیص و در نتیجه درمان سریع‌تر را فراهم می‌کند.

کریمی افزود: قیمت این دستگاه نسبت به مشابه خارجی آن حدود یک پنجم است، در حالی‌که از امکانات و فناوری‌های بیشتری نیز برخوردار است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شرکت دانش بنیان صدرا تک اقدام به تجاری سازی اختراع مزبور کرده‌اند.

منبع: ایسنا - 10برابر شدن سرعت شمارش سلول‌ها با نخستین دستگاه استریولوژی ساخت محققان ایرانی86 out of 100 based on 56 user ratings 206 reviews