7 نکته برای بیماران مبتلا به ام‌اس


7 نکته برای بیماران مبتلا به ام‌اس7 نکته برای بیماران مبتلا به ام‌اس

بیماری ام اس یک بیماری هست با چهره های مختلف که شدت و دامنه علایم اون، از فردی به فرد دیگر متغیر هست.
بنابراین آشنایی با علایم شایع اون و تشخیص اون در فرد اولین گامی هست که برای مبتلایان اهمیت دارد.
.
با خوردن بستنی سرتان تیر می کشد
.
سیاتیک؛ از کمردرد تا ناله پاها
.
کودکان با سر به توپ نزنند
بیماری ام اس
.
علل و درمان سکسکه
پس از اون که فرد توانست بیماری خود را قبول کند، وقت اون می رسد که یاد بگیرد چگونه تا حدی بر علایم اون غلبه پیدا کند..
سردردی که با ورزش می آید
 .
کما... مرگ یا زندگی
نکات زیر می تواند برای مبتلایان به بیماری ام اس مفید باشد : .
در هیدروسفالی، سر بزرگ می شود
1- ام اس یک بیماری خاص هست که علایم اون از فردی به فرد دیگر متغیر هست و در همه افراد به یک شدت بروز نمی کند.
.
فلج صورت در بارداری
خیلی از بیماران مبتلا به ام اس در سطح جامعه وجود دارند که علایم خفیفی دارند و می توانند کارهای روزانه خود را به طور عادی اجرا کنند و وضعیت سلامتی شان در مدت وقت طولانی تغییر چندانی نمی کند.
. اما متاسفانه بسیاری از افراد وجود دارند که به محض شنیدن نام بیماری ام اس، تصویر فردی معلول را در ذهن می آورند که جز با اتکا به ویلچر نمی تواند راه برود.. در حالی که آمار نشان دهنده این واقعیت هست که معلولیت ناشی از بیماری ام اس، تنها %ی از مبتلایان را درگیر می کند..  . 2- ام اس یک بیماری خودایمنی هست، به این معنی که در این بیماری، دستگاه ایمنی بدن فرد به سلول های عصبی حمله می کند و اونها را بیگانه تلقی می کند و غلاف میلین اطراف سلول های عصبی مغز و نخاع را از بین می برد.
. میزانی از مغز و نخاع که تحت تاثیر این حملات از بین می روند، شدت و وخامت بیماری را مشخص می کند و به همین علت هست که شدت اون در افراد مختلف متفاوت هست.
. بیماری ام اس در بانوان شایع تر از آقایان می باشد و بیشتر سنین 20 تا 40 سال را درگیر می کند..
یکی از شایع ترین مشکلات بیماران ام اسی پس از قرارگرفتن در معرض گرما، احساس ضعف در اندام ها می باشد
. 3- % زیادی از مبتلایان به بیماری ام اس، وضعیت عودکردن و بهبود یافتن را تجربه می نمايند، به این معنی که برای مدتی علایم بیماری ام اس بروز پیدا می نمايند (عود کردن).
سپس این شرایط بهبود یافته و علایم ام اس از بین می روند و شرایط فرد به حالت عادی برمی گردد.
. مرحله عودنماينده وقتی هست که حملات سیستم ایمنی بدن به سلول های عصبی آغاز می شود و تخریب هایی در این قسمت ها رخ می دهد.. اگر حملات سیستم ایمنی به سلول های عصبی در فاصله وقتی کم و با تعداد دفعات زیاد رخ دهد، بیماری حالت پیشرونده پیدا می کند.
. بنابراین بیماران مبتلا به ام اسی که بر روی ویلچر مشاهده می کنید و یا بیمارانی که دچار عدم توانایی کنترل دفع ادرار و مدفوع خود می شوند، در حقیقت دچار تخریب های عصبی فراوان شده اند.. دیگر تغییراتی که حملات سیستم ایمنی به سلول های عصبی در درازمدت ایجاد می کند، گرفتگی یا اسپاسم عضلانی، از دست دادن قدرت تکلم و تمرکز، فراموشی، افسردگی و حتی تشنج می باشد که خوشبختانه شیوع این علایم شدید و حاد، تنها در تعداد کمی از مبتلایان به ام اس مشاهده می شود..  .
حمام
. 4- مبتلایان به ام اس باید بدانند که گرما علائم بیماری ام اس را تشدید می کند.
اگرچه برخی از بیماران ممکن هست تحت تاثیر گرما، علایم وخیمی را در خود نشان ندهند، اما معمولا به تمامی مبتلایان به بیماری ام اس توصیه می شود که هرگز خود را در معرض گرما قرارندهند، مثلا از سونا هستفاده ننمايند، دوش آب داغ نگیرید و در محیط گرم به تنهایی برنامه نگیرند تا اگر مشکلی برایشان رخ داد، فرد دیگری به اونها کمک کند.
. گرما سبب بروز واکنش سریع در اندام ها می شود.
بنابراین یکی از شایع ترین مشکلات بیماران ام اسی پس از قرارگرفتن در معرض گرما، احساس ضعف در اندام ها می باشد.
هم چنین احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه پاها از شایع ترین مشکلات قرارگیری این افراد در معرض گرما می باشد.
متاسفانه امروزه هیچ گونه راه درمان قطعی برای این مشکلات وجود ندارد..  . 5- اگرچه درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد، اما راه مناسبی که برای کمک به این بیماران وجود دارد این هست که همیشه در دسترس اونها باشیم و اونها را تنها نگذاریم.
اگرچه ممکن هست معلولیت اونها جزئی باشد و بتوانند از پس کارهای روزانه خود برآیند، اما بروز حملات عصبی به اونها خبر نمی دهد و اگر این بیماران خود را در شرایط حمله تنها و ناتوان ببینند، شرایط روحی شان آسیب می بیند و ممکن هست خیلی زود بیماری، اونها را از پا درآورد.
. بنابراین سعی کنید در دسترس بیمار باشید و او را تنها نگذارید.
در صورت لزوم برایش پرستار بگیرید و کارهای سخت را به او نسپارید.
. شرایط منزل را طوری فراهم کنید که سرشار از صمیمیت باشد و کمترین هسترسی به بیمار وارد نشود، چون هسترس بیماری را بدتر می کند.
از کم هزینه ترین چیزها برای بهبود شرایط او هستفاده کنید، مثل خنیدن و شاد بودن..  . 6- محرم اسرار و مشکلات بیمار باشید و گاهی اجازه دهید با شما درد دل کند و مشکلاتش را بازگو نماید.
کمترین فایده این کار، سبک شدن و آرام شدن اوست.
علاوه بر این شما با مشکلات او آشنا می شوید و سعی می کنید اونها را برطرف نمایید..  . 7- رژیم غذایی مناسبی برای بیمار در نظر بگیرید و او را تشویق  به رعایت اون کنید تا از موادغذایی سالم و تازه هستفاده کند..

زهره لطیفی.

بخش سلامت تبیان . مطالب مرتبط:. چطور بدن را در بیماری ام‌اس خنک نگه داریم؟ . 7 راه کنترل بیماری ام‌اس . چگونه بفهمیم بیماری ام‌اس داریم؟ . حقایقی درباره بیماری ام اس (MS) . ام‌اس بیماری چندعلتی هست . 10 راه کاهش علائم بیماری ام اس . بیماری ام‌اس را با آرتریت روماتوئید اشتباه نگیرید . 8 مشکل ناشی از بیماری ام اس . بیماری ‌های خودایمنی را بهتر بشناسیم . علائم و علل بیماری MS . کنترل و سرکوب بیماری MS . .


نظرات کاربران

80 out of 100 based on 60 user ratings 710 reviews